METŲ KNYGOS RINKIMAI 2010

Metų knygos rinkimų akcija ir vėl kviečia išrinkti Metų knygas. Ekspertų komisijos paskelbė po penkias suaugusiesiems, vaikams bei paaugliams skirtas lietuvių autorių knygas, iš kurių skaitytojai kiekvienoje kategorijoje rinks Metų knygą.

Į Metų knygos titulą suaugusiųjų kategorijoje pretenduoja šie kūriniai:

1. Marcelijus Martinaitis. „Mes gyvenome” (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). Autorius atsiminimų knygoje ne tik kalba apie savo vaikystę ir paauglystę, bet ir vaizdžiai pasakoja apie anų laikų Lietuvos kaimo gyvenimą, atskleidžia žmonių pasaulėžiūrą ir mąstyseną, įžvalgiai lygina su smarkiai pasikeitusiu vėlesnių laikų pasauliu.

2. Valdas Papievis. „Eiti” (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). Romanas, nukeliantis skaitytoją į Pietų Prancūziją, vaizdinga kalba pasakoja apie vienišo stebėtojo viešnagę svetimame krašte, jo išgyvenimus ir netikėtus susitikimus, čia atsiveria tylioji egzistencija, toli nuo šiandieninės civilizacijos triukšmo.

3. Giedra Radvilavičiūtė. „Šiąnakt aš miegosiu prie sienos” („Baltų lankų” leidyba). Šiame esė rinkinyje kasdieninės gyvenimo detalės, žmonių santykių peripetijos po autorės lupa sužėri savita šviesa. Literatūrine raiška šie pasakojimai artimi novelės žanrui.

4. Rolandas Rastauskas. „Privati teritorija” (Apostrofa). Tai eseistikos knyga, kurios autorius pasitelkdamas erudiciją, pasaulio kultūros pažinimą, kūrybinę vaizduotę, savitu, meistrišku stiliumi dėsto įžvalgas į sudėtingas šių laikų gyvenimo erdves Lietuvoje ir užsienyje.

5. Jolita Skablauskaitė. „Sado sindromas” (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla). Romane pasakojant dizainerio gyvenimo istoriją bylojama apie paslaptingą žmogaus prigimtį, nenuspėjamus poelgius, kūrybinių ir antgamtinių galių ryšį.

Knygų vaikams penketuką sudaro šios knygos:

1. Rimantas Černiauskas. „Vaikai ir vaiduokliai” (Versus aureus). Kaip smagu būtų eiti į mokyklą, jei tavęs ten kasdien lauktų mažas vaiduokliukas. Su juo ne tik galima pasitarti, jei nežinai atsakymo į mokytojos klausimą, bet ir pasikalbėti, nes jis - tikras draugas. O svarbiausia - jo niekas nemato.

2. Kęstutis Kasparavičius. „Baltasis Dramblys” (Nieko rimto). Tai kelionė į tolimus kraštus, kur ne tik galima susipažinti su egzotiškais veikėjais - keistuoliu Triušiu, ant abiejų letenėlių seginčiu po du laikrodžius ar Kampažmogiu, bet ir pabuvoti atvirkščiame papūgų pasaulyje.

3. Selemonas Paltanavičius. „Kur išskrido pasakėlė” (Gimtasis žodis). Tai pasakos jauniesiems skaitytojams apie gamtą, jos reiškinius, kuriose veikia ne tik gyvūnai, bet ir saulė, mėnulis bei vėjas. Jos sušildys kiekvieno širdį.

4. Renata Šerelytė. „Krakatukų jūra” (Alma littera). Šioje apysakoje - pasakoje vaikai džiaugsis ypatinga veiksmo dinamika, daugybe humoristinių žodžių ir situacijų, o suaugusieji atras nūdienos realijų.

5. Urtė Uliūnė. „Kitokia svirplelio diena” (Nieko rimto). Tai jaukūs trumpi pasakojimai apie Samanų miestelio gyventojus - drąsius, talentingus, sąžiningus ir nelabai…

Paaugliai jiems labiausiai patikusią knygą rinks iš šio knygų penketuko:

1. Ona Jautakė. „Kai aš buvau Kleo” (Gimtasis žodis). Knygos herojus - dvylikametis Kleopas. Apysakoje skaitytojai ras nemažai intrigos, nuotykio ir net detektyvo elementų.

2. Remigijus Misiūnas. „Sutrumpintas meilės terapijos kursas” (Bonus animus). Miesto paauglių gyvenimą vaizduojanti apysaka atskleidžia besiformuojantį paauglių charakterį, mąstymą, vertybių pasaulį. Siužetas nukelia skaitytoją trejetą dešimtmečių atgal, tačiau daugelis jaunystės problemų laikui nepavaldžios.

3. Gendrutis Morkūnas. „Velniškai karštos atostogos” (Nieko rimto). Tai paskutinė autoriaus knyga, išleista jam gyvam esant. Nors apysakos veiksmas prasideda gana realistiškai, viskas pasikeičia, kai vaikai netikėtai užtinka kluone kiūtantį Padarą. Prasideda pilnas įtampos ir paslapties pasakojimas…

4. Vytautas Račickas. „Baltos durys” (leidėjas Vytautas Račickas). Tai romanas apie paauglius, jų svajones, ieškojimus ir klystkelius. Išties liūdna istorija, kuri gali paliesti kiekvieną iš mūsų.

5. Kazys Saja. „Čia kažkas yra” (Alma littera). Šia knyga palieka paslapties pojūtį, kuris neleidžia užgesti vilčiai. Tai jautrus pasakojimas apie nelengvą paauglio Barto likimą.

Už labiausiai patikusią knygą visose trijose - vaikų, paauglių ir suaugusiųjų kategorijose galima balsuoti šiais būdais:

interneto svetainėse metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt ir lrt.lt;

elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt ;

paštu adresu: „Metų knygos rinkimams”, Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, LT - 01504 Vilnius.

Daugiausiai skaitytojų balsų surinkę knygų autoriai tradiciškai bus apdovanoti Vilniaus knygų mugėje 2011 metų vasario mėnesį. Puikių apdovanojimų gali tikėtis ir burtų keliu atrinkti skaitytojai bei grupes akcijoje dalyvauti organizavę mokytojai ir bibliotekininkai. Balsuoti galima iki 2011 m. vasario 14 d.

Akcijos organizatoriai: Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka bei Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija.

Informacija iš Metų knygos rinkimai
http://metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt/

Komentarai