Improvizacija Simono Daukanto kūrybos tema


                      Lapkričio 11 d. Lietuvos teatro sąjunga ir Lentvario miesto biblioteka pakvietė lentvariečius į kamerinį spektaklį „Daukantas: būdas senovės...“, sukurtą pagal Lietuvos istoriko ir rašytojo Simono Daukanto kūrybą.
                      Spektaklį sukūrė Lietuvos nacionalinio dramos teatro aktorius ir režisierius Arūnas Vozbutas. Jame vaidina pats autorius ir aktorė, dainininkė Oneida Kunsunga. Spektaklio kompozitorius – Algirdas Martinaitis,  dailininkė – Rasa Kriščiūnaitė.

1845 m. kūrinys „Būdas senovės lietuvių, kalnėnų ir žemaičių“ parašytas archajiška lietuvių kalba, kurią aktoriai bandė atgaivinti scenoje, nustebindami žiūrovus daug kam negirdėtais šmaikščiais posakiais ir patarlėmis. Tikras žemaitis Arūnas Vozbutas seniai svajojo sukurti spektaklį apie Lietuvos šviesuolį, istoriką Simoną Daukantą. Šis spektaklis yra jo režisūrinis debiutas. Aktorius sudomino žiūrovus šiuolaikiškai interpretuodamas tekstą apie senovės lietuvius, jų būdo bruožus, teiraudamasis senų žemaitiškų žodžių reikšmių. Sužinojome pavyzdžiui, ką sako patarlė apie vyrus: „Ilgas plonas - mergininkas, trumpas drūktas - darbininkas“. Oneida Kunsunga gražiai padainavo seną žemaitišką dainą, paaiškino nežinomų žodžių reikšmę. 


Spektaklio metu buvo rodomos ir komentuojamos aktoriaus vaikystės ir paauglystės laikų nuotraukos, todėl spektaklis tapo dar įdomesnis. Sužinojome, kad ,,vypsone“ Simonas Daukantas vadino spektaklį, bet šis žodis neprigijo, tačiau prigijo „vaistininkas“, „prekyba“, „laikrodis“ - tai būtent jo sugalvoti žodžiai. Spektaklio kūrėjai stengėsi palyginti dabartinę lietuvių kalbą, gyvenimo būdą ir vertybes su XIX a. pradžios gyvenimu ir paklausti:  kokie esminiai dalykai pasikeitė mūsų mąstysenoje ir kuo mes skiriamės nuo savo, dar ne tokių tolimų protėvių?
                     
 Pasak spektaklio autoriaus Arūno Vozbuto, jis kūrė šį spektaklį ne dėl garbės, o edukaciniais tikslais, norėdamas priminti tautai apie kraštą, kurį aprašė Simonas Daukantas. Lentvario mokyklų vyresniųjų klasių moksleiviai ir mokytojai, taip pat kiti miesto gyventojai turėjo puikią progą iš arčiau susipažinti su Simono Daukanto kūryba ir praplėsti žinias apie lietuvių kultūros švietėją. Dėkojame Teatro sąjungai ir spektaklio kūrėjams už puikų spektaklį.

Komentarai