Donelaičio skaitymai


2014-ieji metai ypatingi Lietuvai, jie skirti lietuvių grožinės literatūros pradininkui Kristijonui Donelaičiui. Donelaitis gimęs prieš 300 metų pačioje laiko ciklo pradžioje, sukūrė pirmą svarbų lietuvišką meninį tekstą, poemą ,,Metai“, paliudijusią lietuvių literatūros buvimą. 1977 m. organizacija UNESCO įtraukė „Metus“ į pasaulio literatūros šedevrų sąrašą. Šį kūrinį žinojo Adomas Mickevičius, Johanas Volfgangas Gėtė ir kiti įžymūs žmonės. Iš poemos ,,Metai“ visą XIX amžių buvo mokomasi gražios kalbos, joje glūdi daugelio mūsų literatūrinių tradicijų ištakos. Ši iškili asmenybė turi būti svarbi kiekvienam žmogui, kuris myli ir gerbia lietuvių kalbą.

 

Jubiliejiniams metams paminėti balandžio 24 d. Lentvario miesto biblioteka organizavo meninio skaitymo konkursą ,,Donelaičio skaitymai“. Perteikti Kristijono Donelaičio meninio žodžio grožį buvo pakviesti vyresniųjų klasių moksleiviai iš visų Lentvario miesto mokyklų. Moksleivius paruošė lietuvių kalbos mokytojos: Augenija Markevičienė, Aušra Girdziušienė ir Alma Valašinienė. Konkursą pradėjo žinomas aktorius, Lietuvos teatro sąjungos narys Jonas Vaitekaitis, kuris pasidžiaugė, kad tokiame mažame miestelyje yra truputį kitaip plakančios širdys, neabejingos meniniam žodžiui. Aktorius prasitarė, kad skaityti Donelaitį nėra paprasta. Žiūrovai buvo sužavėti jo perskaityta ištrauka iš ,,Pavasario linksmybių“. Konkurso dalyviai stengėsi prilygti aktoriui. Geriausiai sekėsi Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos atstovams. 


Komisijos nariai: aktorius Jonas Vaitekaitis, Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos bibliotekininkė Irena Malachova ir Lentvario miesto bibliotekos vedėja Kristina Mečkovska išrinko trys geriausius skaitovus, kurie buvo apdovanoti diplomais ir knygomis, o visiems kitiems dalyviams buvo įteiktos padėkos už dalyvavimą ir skatinamieji prizai. Konkurso nugalėtojais tapo Jekaterina Frantovskaja, Lentvario 1-osios vidurinės mokyklos moksleivė, Tomas Kozubovskis, Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos moksleivis ir Justina Jackevičiūtė, Lentvario Henriko Senkevičiaus vidurinės mokyklos atstovė.,,Metų“ laikmečio nuotaiką padėjo perteikti Trakų meno mokyklos Lentvario skyriaus auklėtiniai: Martynas Kazlauskas, Julita Zacharevskaja, Milgeidė Alšauskaitė ir mokytoja Natalija Burdienė. Skambėjo Bacho, Gliuko ir Majevskio melodijos.  Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijos moksleiviai pristatė literatūrinę kompoziciją, skirtą Donelaičio metams -  ,,Mes – lietuvninkai vyžoti“. Čia buvo galima atpažinti personažą Slunkių – tinginį, kuris kiauras dienas praleidžia miegodamas ir dykinėdamas. Taip pat buvo parodytos ir išjuoktos būrų ydos, kad kai kurie lietuviai pamiršta savo papročius ir mėgdžiodami svetimtaučius išsižada savo šaknų. 


Šiuo gražiu ir nuotaikingu renginiu Lentvario miesto biblioteka paminėjo Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę. Šventė priminė neblėstančią poemos ,,Metai“ vertę ir lietuviškos kalbos grožį. Tikimės, kad ji pažadins norą daugiau domėtis lietuvių literatūra ir dažniau lankytis bibliotekoje.


Komentarai