Dar neprisižaidžiau iki sotiesJau dešimtą kartą Lietuvoje vyksta Metų knygos rinkimai. Tai jau tapo svarbiu tradiciniu Lietuvos kultūros įvykiu. Akcijos tikslas - skatinti Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra ir kelti skaitymo prestižą. Akcijos metu skaitytojai iš ekspertų komisijos pasiūlytų knygų keturiose kategorijose: vaikų, paauglių, suaugusiųjų ir poezijos, išrenka Metų knygą. 


Šiais metais mūsų kraštietės Neringos Vaitkutės knyga ,,Titnago plunksna“ yra nominuota Metų knygos rinkimuose paauglių kategorijoje. Šį kūrinį galima pavadinti tikruoju lietuviškuoju ,,Hariu Poteriu“. Tai knyga, kurioje sukurtas atskiras pasaulis su fantastiniais veikėjais, turintis savą istoriją, tautas, giminystes, metraščius, žemėlapius, vardus ir t.t. ,,Titnago plunksna“ - antroji fantastinės trilogijos dalis. 2013 m. Vilniaus knygų mugėje Neringa Vaitkutė debiutavo su pirmąja trilogijos dalimi – nuotykių knyga visai šeimai ,,Vaivorykščių arkos“. O šiais metais knygų mugėje pasirodys jau trečioji dalis ,,Šnabždesiai bedugnėje“. Visas tris dalis puošia dailininkės Linos Eitmantytės-Valužienės iliustracijos.   

                                    


Sausio 20 d. Neringa Vaitkutė pristatė savo išleistas knygas Lentvario miesto bibliotekos skaitytojams. Rašytoja dirba biologijos mokytoja Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijoje, nuo vaikystės yra labai smalsus ir veiklus žmogus. Domisi viskuo, netgi kvantine fizika.
,,Biologija, kaip tikslus mokslas, padeda mano kūryboje laikytis nuoseklumo ir loginės prasmės, - sakė Neringa.
Skaityti išmoko penkerių, skaito visą gyvenimą ir su neapsakomu goduliu. Savo pirmąją mažąją knygelę parašė būdama aštuonerių. Neringa pastebėjo, kad dalyvaudama Metų knygos rinkimuose suprato du dalykus, kad yra mažai skaitančių vaikų ir kad vaikai nemėgsta storų knygų. Renginio dalyviai domėjosi, kokias knygas mėgsta skaityti rašytoja, kokie jos mėgstamiausi autoriai. Labiausiai Neringai patinka šios knygos: Jaroslavo Hašeko ,,Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai“, Joannos Rowling ,,Haris Poteris“, Johno Tolkieno ,,Žiedų valdovas“, Tuvės Janson ,,Troliai Mumiai“, Astridos Lindgren ,,Ronja plėšiko duktė“ ir daugelis kitų. Šiuo metu ji taip pat dirba žurnale ,,Laimiukas“, kuriame rašo trumpus apsakymus ir kuria iliustracijas. Jos iliustracijos labai tikslios, reikalaujančios didelio kruopštumo, prie vieno piešinuko ji gali užtrukti 3-4 dienas, pamiršusi visus kitus darbus. 


Pirmoji knyga atsirado tada, kai Neringa augino mažus vaikus. Ji pavargdavo nuo namų ruošos ir monotoniškumo. Nežinojo, kaip save realizuoti. Vieną dieną susirado ir pradėjo tvarkyti savo senus rankraščius. Išgirdusi, kad draugė skundžiasi neturinti ką skaityti savo vaikams, ji pasiūlė jai savo rankraščius. Draugė buvo sužavėta ir patarė Neringai siųsti savo kūrybą į leidyklą. Taip prasidėjo trilogijos rašymo maratonas. Pirmieji knygų skaitytojai buvo rašytojos artimieji, jie nemeluoja ir yra geriausi kritikai. Rašyti Neringai yra malonumas, o sunkiausias darbas, anot jos, prasideda parašius knygą. Rankraštis keliauja į leidyklą pas redaktorių, vėliau korektorius taiso klaidas, dailininkas iliustruoja. Atsiranda skaitmeninis variantas, kuris spausdinamas ir tonuojamas.


            Šiuo metu rašytoja kuria naują istoriją, kuri bus arčiau realybės, tačiau vis dar negali atsisakyti pasakos ir fantazy elementų. Neringa pašmaikštavo, kad dar neprisižaidusi iki soties.
Į klausimą, ko labiausiai norėtų, Neringa Vaitkutė atsakė: ,,Norėčiau, kad mano knygas skaitytų“. Susitikimo pabaigoje ji palinkėjo moksleiviams daugiau skaityti knygų ir būti smalsiems. O mes palinkėjome autorei sėkmės Metų knygos rinkimuose.

Komentarai